INFORMACJE
informacje o projekcie
O projekcie
Blended learning lub B-learning – mieszana (zintegrowana, hybrydowa) metoda kształcenia, łącząca tradycyjne metody nauki (f2f czyli bezpośredni kontakt z prowadzącym) z aktywnościami prowadzonymi zdalnie za pomocą komputera i sieci Internet (Media-learning lub E-learning).
W naszym projekcie chcemy umożliwić uczniom, uczenie się zarówno w szkole jak i w dowolnym, wybranym miejscu. Projekt B-learning, ma na celu stworzenie środowiska, dzięki któremu możesz uczyć się również poza szkołą "kiedy chcesz, gdzie chcesz i jak chcesz..."
Nasze platformy udostępniają Ci zasoby edukacyjne, które pozwolą Ci dostosowanie środowiska i tempa nauki do swoich potrzeb. Możesz wyprzedzać materiał przerabiany na lekcjach, dzięki czemu lepiej zrozumiesz i przyswoisz wiedzę przekazywaną Ci przez nauczyciela. Zasoby platform będą Ci pomocne również, np. gdy masz braki w realizacji programu nauczania, spowodowane nieobecnością w szkole.
Wykorzystaj wszystkie możliwości jakie daje Ci uczestnictwo w zajęciach szkolnych i dostęp do zasobów on-line. Wszystkie platformy przygotowane są w technologii responsoryjnej i umożliwiają ich użycie na dowolnym urządzeniu (PC, tablet, smartfon). Dostęp do platform wymaga podania aktualnego hasła logowania, przypisywanego indywidualnie do kazdej platformy szkolnej. W przypadku platform szkolnych, hasła dostępu mogą być cyklicznie zmieniame.
Jeżeli będziesz miał problemy z korzystaniem z platform - poproś o pomoc swojego nauczyciela. Jeżeli Twoja szkoła nie udostepnia zasobów platform - skontaktuj się z administratorem zapośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego w stopce strony. Jezeli jesteś dyrektorem szkoły lub nauczycielem i chcesz uzyskać szczegółowe informacje dotyczące warunków korzystania z platform, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 607934216.
Każda z platform składa się z modułów tematycznych, odpowiadających kolejnym tematom działów programowych. W poszczególnych modułach, udostępniono zestawy e-podręczników wyświetlających się bezpośrednio na stronie oraz repozytoria, filmy wideo i prezentacje, ilustrujące treści e-podreęcznika. Ponadto, użytkownicy mają do dyspozycji wiele materiałów uzupełniających, takich jak poradniki, skrypty, arkusze egzaminacyjne, testy sprawdzające i inne przydatne zasoby.
Materiały źródłowe, w oparciu o które opracowano zawartość merytoryczną platform pochodzą z zasobów przygotowanych w ramach projektów Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji i są udostepniane nieodpłatnie na otwartych licencjach. Dzięki umieszczeniu tych zasobóww jednym miejscu udało się je zarchiwizować, zniwelować efekt rozproszenia w sieci i upowszechnić dla szerszego spektrum odbiorców.
Platformy B-learning, są obecnie największym zbiorem materiałów dydaktycznych dedykowanych kształceniu zawodowemu umożliwiającym naukę lub wzbogacenie wiedzy w większości popularnych zawodów. Istnieje, ponadto mozliwość rozbudowy platform o zasoby dla zawodów, które nie zostały jeszcze uwzglednione. Jezeli, zawód, który cię interesuje nie został ujety w katalogu, mozesz skonsultować z administratorem możliwośćopublikowania nowych materiałów.
W chwili obecnej, platformy zawierają kilka tysięcy e-podręczników, filmów video, prezentacji multimedialnych i innych materiałów uzupełniających do nauki w większości popularnych zawodów. Baza ta, jest dynamicznie rozwijana dzięki możliwości uzupełniania kontentu przez nauczycieli i ekspertów, którzy mają możliwość zamieszczania własnych materiałów, dostosowywania zasobów i personalizacji platform, zgodnie z własnymi wymaganiami i potrzebami uczniów.
Naszym celem jest równiez stworzenie społeczności współtworzacej zasoby edukacyjne - placówek współpracujacych, nauczycieli i uczniów. Platformy B-learning umozliwiają wiele form interakcji i komunikowania się w obrębie uzytkowników pojedynczej platformy, jak również wszystkich platform projektu B-learning. Oddajemy Państwu do dyspozycji panele komunikacyjne zrówno dla nauczycieli jak i dla uczniów. Praca z grupą i praca w projekcie, nigdy dotad nie były tak łatwe.
Jednym z priorytetowych założeń projektantów platform było maksymalne ograniczenie kosztów technicznych, związanych z infrastrukturą narzędzi sieciowych do ekspozycji zasobów oraz dalszym ich użytkowaniem. Problem ten został rozwiązany poprzez zastosowanie specjalnie zmodyfikowanych narzędzi do budowy i hostingowania stron internetowych, udostępnianych przez Google. (Blogger, You Tube) oraz LinkedIn (SlideShare). Tym samym jest to pierwsze, tego typu przedsięwzięcie, oparte w całości o środowisko wolnego oprogramowania (open source), co pozwala na użytkowanie i edycję zasobów platform bez ponoszenia jakichkolwiek, dodatkowych kosztów własnych.